تبلیغات
سایت چشم پزشکی دکتر مسعود صالحی پور - آب مروارید چیست؟
سایت چشم پزشکی دکتر مسعود صالحی پور

فوق تخصص شبکیه و لیزر ******* آدرس مطب : بندر عباس ، سه راه پلنگ صورتی ، پشت بانک سینا، ساختمان پزشکان نیکان**تلفن: 07612239207

آب مروارید چیست؟

دوشنبه 24 خرداد 1389

نوع مطلب :انواع بیماری های چشمی، آب مروارید، 

آب مروارید چیست؟

كاتاراكت عبارت است از تیره و كدر شدن عدسی چشمها . این حالت می تواند باعث مشكلات بینایی هنگام مطا لعه  رانندگی و دیگر امور روزانه شود. شایع ترین نوع كاتاراكت عبارت است از كاتاراكت وابسته به سن. كاهش شفافیت عدسی چشم یك روند طبیعی  در طول زمان است و به واسطه افزایش سن احتمال ابتلا به این بیماری افزایش پیدا می كند تقریبا تمام افراد بالای 65سال به درجاتی از این بیماری مبتلا می شوند  غالبا كاتاراكت پیشرفت تدریجی دارد و در آغاز مشكلات بینایی ایجاد نمی كند اما با افزایش كدورت عدسی مشكلات بینایی نیز آغاز می شود.

 علائم شایع آب مروارید عبارتند از:

·           تار شدن دید چشم كه بدون درد است

·           حساسیت به نور

·           تغییرات مكرر نمره عینك

·           دو بینی در یك چشم

·           احتیاج به نور بیشتر برای مطالعه

·           كاهش دید در شب

·           محو شدن یا زرد شدن رنگها

آب مروارید ممکن است سبب تاری یا عدم وضوح دید شودمقدار و شكل كدر شدن عدسی متفاوت است. چنانچه كدر شدن عدسی نزدیك مركز عدسی نباشد ممكن است شما از وجود آب مروارید آگاه نباشید.

علل آب مروارید كدامند؟

عدسی چشم پشت عنبیه و مردمك قرار گرفته است و به طور طبیعی نور پس از عبور از آن متمركز شده و یك تصویر دقیق و شفاف در شبكیه چشم تشكیل میشود. در حقیقت عدسی و شبكیه چشم همانند لنز و فیلم دور بین عكاسی عمل می كنند. وجود هرگونه لكه و تیره شدن عدسی باعث پراكنده شدن نور می شود و از بوجود  آمدن یك تصویر واضح توسط شبكیه چشم ممانعت می كند و در نتیجه بینایی چشم دچار اختلال می شود. با افزایش سن  عدسی چشم انعطاف و شفافیت خود را از دست می دهد ساختمان عدسی چشم از آب و پروتئین تشكیل شده است ساختمان پروتئین های عدسی چشم به طور دقیق و منظمی قرار گرفته است و باعث شفافیت هرچه بیشتر عدسی می شود و نور را به طور دقیق از خود عبور می دهد. با افزایش سن در حقیقت ساختمان منظم پروتئین های عدسی چشم دچار اختلال می شود و با از هم گسیختگی این ساختمان پروتئینی لكه های تیره ای روی عدسی چشم به وجود می آید كه با توسعه این لكه ها عدسی شفافیت خود را از دست می دهد و در عبور دادن دقیق نور ناتوان می شود. دانشمندان تا كنون دقیقا به علت این تغییرات ساختمانی عدسی چشم پی نبرده اند ولی سیگار كشیدن و در معرض نور خورشید قرار گرفتن را از عوامل دخیل در این روند می دانند. از طرفی فرسایش عمومی و از هم گسیختگی در اثر مرور زمان هم یكی از دلایل تغییر در پروتئین های عدسی چشم نامیده شده است. در زنان نسبت به مردان شایع تر است و در افراد سیاهپوست نسبت به افراد سفید پوست بیشتر دیده می شود.

سایر علل آب مرواریدعبارتند از:

·           سابقه خانوادگی ابتلا به آب مروارید در بستگان درجه اول و دوم.

·           مشكلات طبی مانند بیماری قند (دیابت)

·           ضربه به چشم

·           قرار گرفتن طولانی مدت و بدون محافظت در مقابل نور آفتاب .

·           سابقه جراحت یا بیماری های التهابی چشمی

·             استفاده طولانی مدت از داروهای  استروئیدی (كورتیكو استروئیدها)   

·           مصرف الكل .

·           سیگار كشیدن .

·           سابقه جراحی چشم .  

كاتاراكت معمولا به آهستگی پیشرفت می كند و باعث درد نمی شود  در ابتدا لكه های تیره روی عدسی چشم ممكن است خیلی كوچك باشد و فرد مبتلا هیچ اطلاعی از كاهش بینایی خود نداشته باشد. با گذشت زمان و با افزایش لكه های روی عدسی چشم و افزایش وسعت كدورت روی عدسی  نور به طور مشخصی به شبكیه كمتر میرسد و برای بینایی فرد مشكلاتی پدید خواهد آورد.

اگر فردی به این بیماری دچار شده باشد نور منتشر شده از یك لامپ روشنایی درخشان تر از حد معمول بوده و هاله های اطراف چراغ خودروها می تواند هنگام رانندگی برای فرد ناراحت كننده و خطرناك باشد.

چگونه آب مروارید تشخیص داده میشود؟                                               
معاینه دقیق توسط چشم پزشك میتواند وجود و وسعت آب مروارید، و همچنین هر گونه مشكل دیگری كه باعث كاهش دید یا ناراحتی می شود را مشخص كند. ممكنست علل دیگری علاوه بر آب مروارید بویژه مشكلات پرده شبكیه و یا عصب بینایی باعث كاهش دید شود. چنانچه این مشكلات وجود داشته باشد، بعد از عمل آب مروارید ممكنست دید كامل به دست نیاید. در صورتیكه این مشكلات شدید باشد، حتی عمل آب مروارید نیز ممكنست باعث بهبود دیده نشود. چشم پزشك میتواند به شما بگوید كه چقدر احتمال دارد این مشكلات در چشم شما وجود داشته باشد         .
آب مروارید با چه سرعتی ایجاد میشود؟                        
سرعت ایجاد آب مروارید نزد افراد مختلف فرق میكند و حتی ممكنست بین دو چشم نیز متفاوت باشد. اغلب آب مروارید هائی كه با افزایش سن ایجاد میشوند در طی چند سال بتدریج بوجود می آیند. سایر آب مرواریدها بخصوص در افراد جوان و یا در بیماران مبتلا به بیماری دیابت ممكنست بسرعت و در طی چند ماه باعث كاهش دید شوند. بنابراین پیش بینی دقیق سرعت پیشرفت آب مروارید امكانپذیر نیست.
آب مروارید چگونه درمان میشود؟                             
تنها راه درمان آب مروارید جراحی است. بهر حال چنانچه علائم آب مروارید خفیف باشد تغییر نمره عینك ممكنست موقتا مشكلات شما را حل نماید. هیچگونه دارو، روش تغذیه، ورزش یا وسائل نوری وجود ندارد كه باعث درمان یا جلوگیری از آب مروارید شوند. دوری از نور خورشید ممكن است به جلوگیری یا كند شدن پیشرفت آب مروارید كمك كند. عینكهای آفتابی كه نور ماورا بنفش را جذب می كنند یا عینكهای طبی با یك پوشش ضد اشعه ماورا بنفش باعث کند شدن پیشرفت بیماری می شود.                                            .

چه موقع بایستی جراحی انجام شود؟                   
هنگامیكه آب مروارید بحدی باعث كاهش دید شود كه مانع انجام فعالیتهای روزانه بشود. این عقیده كه آب مروارید بایستی جهت عمل "رسیده" باشد درست نیست. وقتی كه آب مروارید ایجاد می شود عدسی چشم ضخیم و كدر می گردد. نور نمی تواند از آن به آسانی عبور كند و به این ترتیب باعث تاری دید می شود.
 شما باید ببینید كه آیا دید شما در حدی است كه بدون هیچ ناراحتی كارتان را انجام دهید یا خیر؟ بدون خطر رانندگی كنید؟ آیا می توانید براحتی بخوانید و تلویزیون تماشا كنید؟ آیا شما می توانید فعالیتهای روزانه مثل پخت و پز، خرید، كارهای منزل، خوردن داروهایتان را بدون مشكل انجام دهید                                      .
بر اساس مشكلاتتان، شما و چشم پزشكتان می توانید با هم تصمیم بگیرید كه چه موقع جراحی لازم است.

انتظار شما از عمل آب مروارید چه باید باشد؟                                              
در طی عمل آب مروارید كه می تواتند با بی حسی موضعی انجام گیرد عدسی كدر از داخل چشم بیرون آورده می شود. در اغلب موارد بجای عدسی طبیعی یك عدسی یا لنز داخل چشمی دائمی قرار داده می شود. این لنز برای همیشه در چشم شما باقی می ماند و خراب یا فاسد نمی شود. چشم پزشك این جراحی ظریف را با میكروسكوپ و وسائل ظریف و تكنولوژی مدرن انجام می دهد. گذاشتن یا پیوند عدسی مصنوعی توسط جراح ورزیده عوارض بیشتری را به بیمار تحمیل نخواهد كرد بلكه باعث می شود دید بیمار بعد از عمل بسیار خوب باشد و به عینكهای ضخیم و سنگین كه مشكلات فراوانی ایجاد می كنند نیاز نداشته باشد.
در نزدیك به یك پنجم بیمارانیكه عمل آب مروارید می شوند كپسول طبیعی كه نگهدارنده عدسی داخل چشمی است كدر می شود و جراحی لیزر برای باز كردن این كپسول كدر شده لازم است تا دید مجدداً بهبود یابد.
بعد از عمل آب مروارید شما می توانید تمامی كارهای خود بجز فعالیتهای سنگین را انجام دهید. شما بایستی قطره های تجویز شده توسط جراح را بدرستی و در موقع مقرر استفاده كنید. چندین ویزیت بعد از عمل برای كنترل كردن وضعیت بهبود چشم شما لازم است.

 جراحی آب مروارید یك عمل بسیار موفقیت آمیز است. در بیش از 90% موارد دید بهبود می یابد مگر اینكه مشكلی در قرنیه، پرده چشم یا عصب چشم شما وجود داشته باشد. مهم است بدانید كه ممكنست عوارض در طی عمل جراحی یا بعد از آن پیش بیاید كه باعث كاهش دید شود. مانند هر عمل جراحی نتیجه صد در صد را نمیتوان تضمین نمود.

 پیشگیرى: بیشتر موارد كاتاراكت وابسته به سن است و در كل نمی توان از آن پرهیز كرد  اما معاینات منظم چشم پزشكی بویژه در سنین بالا می تواند در تشخیص زود هنگام آن موثر باشد. با رعایت موارد زیر می توانید گامهایی در جهت آهسته شدن یا جلوگیری از پیشرفت كاتاراكت بردارید

·        سیگار نكشید.

·        از یك رژیم غذایی مناسب شامل میوه و سبزیجات زیاد استفاده كنید.

·        تا آنجا كه ممكن است در معرض نورشدید آفتاب قرار نگیرید.

·      اگر به بیماری دیابت یا دیگر بیماریهای مزمن مبتلا هستید درمان منظم و دقیق را فراموش نكنید.

نتیجه:آب مروارید علت شایع كاهش دید بخصوص در افراد مسن است اما قابل درمان می باشد. چشم پزشك علاوه بر اینكه می تواند به شما بگوید كه آیا كاهش دید شما ناشی از آب مروارید است و یا علت دیگری دارد. در تصمیم گیری در مورد عمل جراحی نیز به شما كمك می كند
فهرست سایت

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

نظرسنجی

  نظر شما در مورد سایت چیست؟
آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها