تبلیغات
سایت چشم پزشکی دکتر مسعود صالحی پور - عینک های آفتابی
سایت چشم پزشکی دکتر مسعود صالحی پور

فوق تخصص شبکیه و لیزر ******* آدرس مطب : بندر عباس ، سه راه پلنگ صورتی ، پشت بانک سینا، ساختمان پزشکان نیکان**تلفن: 07612239207

عینک های آفتابی

شنبه 21 آبان 1390

*عینکهای آفتابی

یکی از وسایلی که می توانند نقش محافظتی مناسبی، برای چشم ما ایفا کند عینک است.عینکها معمولا به دو نوع طبی و دیگری عینکهای زیبایی ،  تقسیم بندی می شوند .مقوله ی عینکهای طبی به بحث پزشکی وبه بیماران مبتلا به اختلالات بینایی بر می گردد که بحث تخصصی و گسترده ای دارد وبه همین جهت در اینجا به بیان و بررسی آن نمی پردازیم . ولی در مورد عینکهای زیبایی که با نام عینک آفتابی در میان مردم جا افتاده است ؛ پارامتر ها و ویژگیهایی وجود  دارد  که  می توان با اطلاع از آنها و در نتیجه انتخاب عینک مناسب به سلامتی چشم خود کمک کنیم .

 

 

 

چگونه عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم ؟

مهم ترین دلیل برای انتخاب عینک آفتابی زیبا کردن چهره ی ما نیست ، بلکه  وظیفه ی اصلی عینک آفتابی محافظت از چشمان ما در مقابل اشعه های مضر آفتاب است . اگر شما می خواهید که چشمان خود و فرزندانتان در مقابل اشعه ی خیره کننده ی خورشید که موجب آب مروارید در آینده میشود مراقبت کنید،برای انتخاب عینک آفتابی باید به دلایل دیگری غیر از زیبایی ظاهری توجه کرد . اگرچه  بدن  انسان سلولهای آسیب دیده ی خود را به خوبی جایگزین میکند ، اما سلولهای عدسی چشم  در صورت آسیب دیدگی  جایگزین نمی شوند . آسیب ناشی از اشعه ی  ماوراء بنفش و به میزان  کمتری  مادون قرمز در طول زمان تجمع یافته  و  موجب ایجاد نواحی تار روی قرنیه می شود . با  وجود  آب مروارید دید فرد  ضعیف شده  و  نیاز به عمل جراحی پیدا می شود . تخریب ماکولا  که  یک بیماری دیگر چشمی ناشی از آسیب شبکیه است نیز با برخورد مستقیم  اشعه آفتاب  به  شبکیه تسریع می شود .  مهمترین اشعه ای که چشمان ما باید درمقابل آن محافظت  شود اشعه ی ماوراء بنفش است . بیشتر عینک های آفتابی که توسط مسدود کننده ی شعه ی ماورا بنفش پوشیده می شوند ، اشعه ی ماورا بنفش نوع B را مسدود می کنند . علاوه بر اشعه ی ماورا بنفش میزان روشنایی نیز مهم است .  نکته ای که  اکثریت مردم به آن توجه  نمی کنند این است که زمانی که از داخل ساختمان  به  خارج می رویم  چشم ما با نور هزاران برابر بیشتر از داخل  مواجهه  می شود این موضوع باعث ناراحتی چشم  انسان می شود . بنابراین ، این سوال مطرح می شود که عینک افتابی  با  شیشه ی تیره تر بهتر است ؟  شیشه های شفاف 90  درصد نور را عبور میدهند . هر چه  شیشه ی عینک تیره تر باشد  نور کمتری را از  خود عبور می دهد . عینک های  با  شیشه ی کمرنگ حدود 75 تا 80 در صد نور را عبور می دهند . شما با میزان 10تا 12 درصد نور می توانید خیلی خوب ببینید . اما پزشکان دامنه ی 20 درصد عبور نور در عینک های آفتابی را توصیه می کنند .

 

 

●چه رنگی از عینک مناسبتر است ؟

بهترین رنگ برای عینک های آفتابی خاکستری است.این رنگ تمام طیف نور را به طور یکسان جذب میکند .80 درصد مردان  و تقریبا  صفر درصد زنان دچار اختلالات رنگ ( که سابقا کوررنگی نامیده می شد ) هستند . بسته به نوع اختلال رنگ فرد باید رنگ خاصی را جهت شیشه عینک آفتابی خود انتخاب کند . شیشه ی قهوهای کمرنگ در افراد  دچار اختلال رنگ سبز مناسب نمی باشد . شیشه ی سبز رنگ برا ی افراد  دچار اختلال رنگ سبز و قرمز مناسب  نمی باشد .  شیشه ی خاکستری مناسب ترین رنگ برای مردان است ، زنان  می توانند  از شیشه های سبز ، قرمز و قهوه ای استفاده کنند . شیشه ی قرمز و صورتی برای تمام افراد نامناسب است .

 

●نوآوریهای تکنولوژی :

شیشه های کهربایی رنگ ، مسدود کننده ی آبی نیز نامیده می شوند .  برای مدت زمانی این شیشه ها برای تنیس بازان استفاده می شد . گفته می شد که این شیشه ها نه فقط  اشعه ی ماورا بنفش بلکه تمام رنگهای آبی محدود ه رنگ ها را جذب می کند. بنابراین بعضی از مردم اعتقاد دارند که این شیشه ها دید شفاف تری به انها میدهد ولی درمطالعات انجام شده دیده شد که این شیشه ها اشعه ماورا بنفش راخیلی خوب جذب نکرده و ممکن است باعث باز شدن مردمک و در نتیجه باعث  ورود  بیشتر اشعه ماورا بنفش شوند .  شیشه های پلاریزه نیز یکی از انتخابهای افراد است. این شیشه ها در مقابل نورهای منعکس شده (مثل روی آب ، برف یا جاده )بسیار موثر هستند . ذرات نور که  فوتون نامیده می شوند به شکل موج حرکت  می کنند . شیشه های پلاریزه فقط  به امواج عمودی اجازه ی عبور می دهند .  چون اکثریت امواج  منعکس شده افقی هستند  پس این نور ها مسدود می شوند .عینکهای آفتابی آینه ای که بعضا مورد استفاده پلیس قرار می گیرد نیز محافظین خوبی محسوب نمی شوند . اگر نگران برخورد اشعه های ماورا بنفش به چشمان خود هستید ،این نوع عینک نباید انتخاب اول شما باشد . نوع دیگری ازعینکهای آفتابی موجود در بازار دارای شیشه هایی است که در قسمت فوقانی تیره بوده و به تدریج به سمت پایین روشنتر مباشد. اما نکته ی مهم این است که مزاحم ترین نور های منعکس شده معمولا از پایین به چشم برخورد می کنند .

 

●عینکهای آفتابی مناسب برای کودکان :


والدینی که برای فرزندانشان عینک آفتابی تهیه میکنند ، عمل درستی انجام میدهند . چشم پزشکان عقیده  دارند که تمام انسانها باید از عینک آفتابی استفاده کنند . علایم آب مروارید حتی در نوجوانان نیز دیده میشود . استفاده از عینک آفتابی به خصوص ما بین ساعات 10 صبح تا2 بعدازظهر مهم است . حتی در کودکانی که  چشمان تیره داشته واین نکته باعث محافظت نسبی چشم آنها می شود نیز استفاده از عینک آفتابی الزامی می باشد . کودکانی که از عینک طبی استفاده میکنند  نیز مانند بالغین می توانند از عینک آفتابی طبی استفاده  کنند . همچنین عینک آفتابی به شکل کلیپ روی عینک آفتابی قابل استفاده است . نکته مهم در مورد کودکان این است که عینک آفتابی آنان باید راحت بوده تا به استفاده از آن ادامه دهند .
فهرست سایت

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

نظرسنجی

  نظر شما در مورد سایت چیست؟
آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها