تبلیغات
سایت چشم پزشکی دکتر مسعود صالحی پور - عفونت تبخال چشمی
سایت چشم پزشکی دکتر مسعود صالحی پور

فوق تخصص شبکیه و لیزر ******* آدرس مطب : بندر عباس ، سه راه پلنگ صورتی ، پشت بانک سینا، ساختمان پزشکان نیکان**تلفن: 07612239207

عفونت تبخال چشمی

یکشنبه 6 تیر 1389

نوع مطلب :انواع بیماری های چشمی، 

 

كلیات: ویروس تبخال Herpes Simplex ویروس بسیار شایعی است كه پوست، مخاط، دستگاه عصبی و چشم را درگیر می كند. دو نوع از این ویروس وجود دارد: نوع I، همان نوعی است كه تولید تب خال می كند و می تواند چشم را نیز درگیر كند و نوع II از طریق جنسی منتقل می شود و به ندرت مشكلات چشمی ایجاد می كند.

تقریبا" تمام افراد در دوران كودكی در معرض ویروس تیپ I قرار می گیرند. عفونت اولیه خفیف بوده و معمولا" ایجاد گلو درد و یا زخم در دهان كرده و خودبه خود بهبود می یابد. این ویروس معمولا" به صورت خفته در عقده های عصبی باقی می ماند و در شرایط خاصی مانند تب، استرس، نور آفتاب، تغییرات هورمونی، گرما، ضربه و حتی استفاده از بعضی از داروهای خاص فعال می شود. ممكن است كه در فعال شدن مجدد، این ویروس چشم را درگیر كند كه معمولا" پلك(بلفاریت)، ملتحمه(كونژنكتیویت) و قرنیه (كراتیت) راگرفتار می سازد. كراتیت( التهاب قرنیه) معمولا" اولین علامت چشمی این بیماری است و اغلب لایه های سطحی قرنیه را گرفتار می سازد. اگر عفونت به لایه های عمقی تر قرنیه گسترش یابد، احتمال باقی ماندن محل زخم(اسكار) در قرنیه افزایش می یابد. در بعضی از افراد ممكن است یووئیت نیز اتفاق افتاده و به ندرت باعث تخریب وسیع شبكیه نیز می گردد.

علائم و نشانه های این بیماری كدامند؟

 1. درد

 2. قرمزی در چشم- عمدتا" در اطراف قرنیه

 3. اشك ریزش

 4. حساسیت به نور

 5. كاهش بینائی

عفونت چشمی ویروس herpes معمولا" یك چشم را درگیر می كند و یك طرفه است.  

تشخیص این بیماری چگونه صورت می گیرد؟ این عفونت به وسیله slit lamp قابل تشخیص است. ممكن است برای تشخیص دقیق تر، پزشك از قطره های چشمی استفاده كند. در این عفونت معمولا" یك زخم كوچك در قرنیه دیده می شود كه به صورت dendritic یعنی شاخه شاخه است (یعنی زخم به صورت گرد و با حدود مشخص نیست بلكه به صورت درختی با شاخه های زیاد می باشد).  

درمان این بیماری چیست؟ درمان این بیماری بسته به شدت آن دارد. اولین عفونت چشمی ناشی از این ویروس معمولا" با استفاده از قطره ها و پمادهای چشمی و گاهی داروهای ضد ویروسی خوراكی درمان می شود. پزشك ممكن است نواحی آسیب دیده را با ملایمت توسط یك اپلیكاتور كه انتهای آن از كتان است، از روی چشم بردارد. در افرادی كه به طور مكرر دچار عفونت چشمی Herpes  می شوند قرنیه كه یك بافت شفاف است  تبدیل به یك شیشه مه گرفته می شود و ممكن است برای بهبود دیدشان و برطرف كردن اسكار باقی مانده از این عفونت، نیاز به پیوند قرنیه پیدا كنند. اگر لایه های عمقی قرنیه گرفتار شده باشد، ممكن است كه چشم پزشك علاوه بر موارد بالا از قطره های كورتیكواستروئیدی(كورتون) نیز استفاده كند كه باعث كاهش التهاب می شوند. به خاطر داشته باشید كه استفاده از قطره های كورتیكواستروئیدی باید با نظارت دقیق پزشك صورت گیرد در غیر این صورت آسیب های جدی به چشم وارد می كند.

برای جلوگیری از عود مجدد این بیماری چه اقداماتی صورت می گیرد؟ اگر عفونت های چشمی ویروس هرپس به صورت عود كنند باشد( یك بار در سال یا بیشتر) معمولا" پزشك توصیه می كند كه روزانه دو قرص ضد ویروسی به صورت خوراكی دریافت كنید. بعضی از افراد اظهار می كنند كه در معرض نور خورشید قرار گرفتن باعث عود این بیماری می شود كه به آنها توصیه می شود حتما" از عینك های آفتابی استفاده كنند.




فهرست سایت

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

نظرسنجی

  نظر شما در مورد سایت چیست؟




آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها