تبلیغات
سایت چشم پزشکی دکتر مسعود صالحی پور - كراتوكونژنكتیویت یا حساسیت بهاره
سایت چشم پزشکی دکتر مسعود صالحی پور

فوق تخصص شبکیه و لیزر ******* آدرس مطب : بندر عباس ، سه راه پلنگ صورتی ، پشت بانک سینا، ساختمان پزشکان نیکان**تلفن: 07612239207

كراتوكونژنكتیویت یا حساسیت بهاره

یکشنبه 6 تیر 1389

نوع مطلب :انواع بیماری های چشمی، 

 

كراتوكنژنكتیویت یا حساسیت بهاره چست؟
این بیماری یك حساسیت مزمن و غیرواگیر و دوطرفه ملتحمه در پلك فوقانی و در اطراف قرنیه چشم است. در مناطق گرمسیر وخشك، شایع تر است. شروع این بیماری به طور معمول بین 3 تا 25 سالگی بوده، و در پسران شایع تر از دختران است.

 علائم و نشانه های این بیماری كدامند؟
علامت شایع آن خارش شدید چشم به همراه ترشحات غلیظ و چسبنده است. از دیگر علائم آن حساسیت به نور می باشد.  اغلب بیماران سابقه حساسیت یا اگزمای دوران كودكی را دارند.
چشم پزشك در معاینه ممكن است برجستگی های سفید رنگی را پشت پلك فوقانی و یا اطراف قرنیه مشاهده كند كه این یافته كراتوكونژنكتیویت بهاره را از سایر بیماری ها  متمایز می كند. گاهی درگیری در قرنیه به صورت  نقطه نقطه و سطحی و در موارد شدید زخمی با حدود كاملا" مشخص و استریل مشاهده می شود كه می تواند دید بیمار را به طور موقت یا دائمی كاهش دهد.
برای تشخیص افتراقی این بیمار از كراتوكونژنكتیویت اتوپیك باید به سن شروع بیماری، محل زخم ها، درماتیت وعدم وجود تغییرات فصلی توجه شود.

 پاتوفیزیولوژی این بیماری چیست؟
 واكنش های آلرژیك در نتیجه پاسخ شدید سیستم ایمنی بدن به مواد غیر خودی كه ایمونوژن یا آلرژن نامیده می شوند، به وجود می آیند. جز اصلی شركت كننده در بیماری كراتوكونژنكتیویت بهاره سلول های ائوزینوفیل هستند. 

كنترل این بیماری چگونه است؟
هدف از كنترل این بیماری، كاهش علائم و جلوگیری از ایجاد عوارض تهدید كننده بینائی است. موثرترین درمان حذف یا دوری از مواد آلرژن است كه در اغلب اوقات غیر ممكن می باشد.
كمپرس سرد و استفاده از اشك مصنوعی و پماد های چشمی باعث تسكین علائم و رقیق شدن آنتی ژن ها می شود. برای درمان مرحله حاد این بیماری میتوان از آنتی هیستامین های موضعی و در موارد شدیدتر از قطره های كورتیكواستروئید موضعی استفاده كرد. به یاد داشته باشید كه استفاده از مواد ثابت كنند ه غشاء سلول مانند كرومولین سدیم علائم فعلی بیماری را كاهش نمی دهد بلكه باعث كاهش علائم آتی بیماری می شود. بنابراین از این دسته از داروها برای جلوگیری و كنترل علائم بیماری استفاده می شود و از آنجائی كه این قطره ها بر خلاف كورتیكواستروئیدها بی ضرر می باشند، بایستی مرتب از آنها استفاده كرد تا اثر آنها ظاهر شود.
برای بیمارانی كه زخم قرنیه دارند، باید با قطره های سیكلوپلژیك و آنتی بیوتیك های موضعی تحت درمان قرار گیرند. استفاده از یك لنز پانسمانی و نازك می تواند باعث كاهش تماس بین قرنیه و پلك شود. زمانی كه قسمت سطحی قرنیه ترمیم شد آنگاه می توان از قطره های كورتیكو استروئید نیز استفاده كرد. این دسته از بیماران باید هر 1 تا 3 روز یك بار برای پی گیری مراجعه كنند. 
 بهتر است برای كنترل این بیماری یك ماه قبل از شروع و در طول فصل حساسیت، از مواد ثابت كننده غشا سلول مانند كرومولین سدیم استفاده كرد و آنها را قطع نكرد زیرا پس از قطع، با شروع مجدد حداقل 2 هفته طول می كشد تا اثر آنها ظاهر شود.
فهرست سایت

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

نظرسنجی

  نظر شما در مورد سایت چیست؟
آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها