تبلیغات
سایت چشم پزشکی دکتر مسعود صالحی پور - رتینوپاتی (مشكلات شبكیه) در نوزادان نارس
سایت چشم پزشکی دکتر مسعود صالحی پور

فوق تخصص شبکیه و لیزر ******* آدرس مطب : بندر عباس ، سه راه پلنگ صورتی ، پشت بانک سینا، ساختمان پزشکان نیکان**تلفن: 07612239207

رتینوپاتی (مشكلات شبكیه) در نوزادان نارس

سه شنبه 1 تیر 1389

نوع مطلب :انواع بیماری های چشمی، 


رتینوپاتی (مشكلات شبكیه) در نوزادان نارس (Retinopathy of Prematurity - ROP) كه به آن Retrolental Fibroplasia نیز گفته می شود می تواند سبب كوری شود. این بیماری در گذشته ناشی از استفاده از مقادیر زیاد اكسیژن در دستگاه هایی بود كه نوزادان نارس در آنها نگهداری می شدند ولی امروزه با پیشرفت در روش های نگهداری از نوزادان نارس، بروز این بیماری كمتر شده است. عواملی كه نوزاد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به رتینوپاتی قرار می دهند كم بودن وزن هنگام تولد (كمتر از 1.5 كیلوگرم) و زایمان زودرس (هفته 26 تا 28) هستند.

درد كودكان نارس رشد و تكامل عروق خونی شبكیه دچار اشكال بوده و عروق خونی غیر طبیعی شروع به رشد می كنند. مشكل رشد عروق غیر طبیعی كه به آن نئوواسكولاریزاسیون نیز می گویند این است كه اكسیژن كافی به شبكیه نمی رسانند.

رتینوپاتی در نوزادان نارس بسته به شدت بیماری به 5 درجه تقسیم می شود. پیشرفت بیماری به درجات آخر می تواند سبب ایجاد زخم در شبكیه و عوارضی نظیر جدا شدگی شبكیه، خونریزی زجاجیه، انحراف چشم، و تنبلی چشم شود. بسیاری از نوزادان مبتلا به رتینوپاتی دچار نزدیك بینی خواهند شد.

علائم و نشانه ها

از آنجا كه نوزاد نمی تواند علائم خود را بگوید والدین، متخصص كودكان و نوزادان و چشم پزشك باید متوجه عوامل خطری كه احتمال ابتلا به این بیماری را زیاد می كنند باشند. این عوامل عبارتند از:

كم بودن وزن هنگام تولد (1.5 كیلوگرم یا كمتر)
نیاز به اكسیژن در هفته اول پس از تولد
وجود مشكلی در سلامتی نوزاد بلافاصله پس از تولد
كودكانی كه در نوزادی به این بیماری مبتلا شده اند باید از نظر علائم زیر كه ممكن است نشانه هایی از ابتلا باشند مورد توجه قرار گیرند:

نگه داشتن اجسام نزدیك چشم
مشكل در دیدن فاصله دور
بستن و تنگ گردن یك چشم
بی میلی نسبت به استفاده از یك چشم
ضعف دید (كه قبلاً توسط پزشك تشخیص داده نشده)
افت ناگهانی دید
انحراف چشم
تشخیص و درمان

نوزادانی كه ریسك ROP دارند باید در هفته 4 تا 6 پس از تولد معاینه چشم پزشكی شوند. چشم پزشك ابتدا با استفاده از قطره های گشاد كننده، مردمك را باز كرده و سپس با استفاده از افتالموسكوپ شبكیه را می بیند. در حین معاینه پدر یا مادر باید كودك را نگه دارند. صرف نظر از اینكه بیمار به درمان نیاز داشته باشد یا خیر باید مجدداً در فواصلی كه چشم پزشك مشخص می كند تحت معاینه قرار گیرد. معاینات دوره ای برای مشخص كردن اینكه پیشرفت بیماری متوقف شده یا خیر و اینكه به درمان نیاز وجود دارد یا خیر لازمند.

درمان

بعضی از كودكانی كه بیماریشان در حد درجه 1 یا 2 است بدون درمان بهبود می یابند. در موارد دیگر، در صورتیكه بیمار علائم بیماری درجه 3 یا بالاتر را نشان دهد درمان لازم است. برای جلوگیری از انتشار عروق غیر طبیعی ممكن است مناطقی از شبكیه را با روشی بنام كرایوتراپی درمان كنند. در این روش قسمت هایی از شبكیه منجمد می شود. لیزر هم ممكن است بدین منظور استفاده شود. در هر دو روش زخم های دائمی در قسمت های محیطی شبكیه باقی می ماند ولی در اغلب موارد این روش های درمانی در حفظ دید مركز بیمار موفقند.
فهرست سایت

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

نظرسنجی

  نظر شما در مورد سایت چیست؟
آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها